Úvod Aktuálně Tituly O plemeni Kontakty

Povaha a temperament plemene

Stafordšírští bulteriéři jsou plemeno velmi odvážné a houževnaté, jsou vysoce inteligentní a přátelští obzvláště k dětem. Jsou mírné, vyrovnané povahy, stateční, nebojácní a naprosto spolehliví. 

Stafordšírští bulteriéři jsou temperamentní a veselí, milují lidi a obzvláště děti, od kterých si nechávají líbit i někdy nešetrné zacházení. Toto plemeno není uštěkané, mnohdy neštěkají dokonce vůbec nebo jen na pokyn. Jsou velmi přizpůsobiví, mazliví a přítulní. Jsou klidní a docela hodně toho naspí. Dokáží prospat většinu dne při čekání na svého pána, nejraději pochopitelně v posteli.

Stafordšírské bulteriéry není vhodné chovat v kotcích nebo u boudy. Nehodí se jako psi hlídací. Odděleni od člověka a své lidské smečky by citově velmi strádali. Mají spoustu energie, kterou dokáží díky svým emocím a svým energickým pohybem vybít ve velmi krátkém čase. Nejsou příliš nároční na délku venčení ani množství pohybu. V porovnání s jinými plemeny je také není nutné venčit tak často. Pro tyto své vlastnosti jsou stafordšírští bulteriéři ideálními rodinnými psy, jsou velmi vhodní do bytu i do rodin s malými dětmi. V Anglii se stafordšírským bulteriérům přezdívá nanny dog nebo baby-sitter dog (pes-chůva).

Stafordšírští bulteriéři mají vždy dobrou náladu a ochotu účastnit se nadšeně jakýchkoliv aktivit. Výcviku a jiných fyzických výzev se účastní s nadšením někdy až příliš velkým, až si mohou svou vlastní energičností přivodit nějaký ten úraz nebo šrám. Vše se velmi rychle učí, jsou vynikající stopaři, milují výcvik obrany i poslušnosti. Uplatňují se pro svou přítulnost velmi dobře v canisterapii a najdete mezi nimi i úspěšné záchranáře. Svou smečku i návštěvy vítají velmi vášnivě. K vyjadřování smutku nebo radosti občas používají typický stafordí skřek, který u jiného plemene neuslyšíte.

Bezmezně milují svého pána a také celou jeho rodinu. Pořídíte-li si stafordšírského bulteriéra, poznáte na vlastní kůži, že jste si koupili zhmotněnou psí lásku a věrnost.

Historie plemene

Zemí původu Staffordšírského bullteriera je Velká Británie, kde toto plemeno vzniklo křížením staroanglického buldoka a terriera.

V roce 1935 byl v krčmě Joe Mallena založen první klub pro SBT. Dne 26.4.1935 zveřejnil Joe Dunn v listu Dog World standard SBT, který generální shromáždění klubu schválilo beze změn a dne 17.8.1935 klub SBT pořádal svou první speciální výstavu.

V roce 1936 mohli být poprvé SBT vystaveni jako neregistrovaná třída a v roce 1939 bylo toto plemeno oficiálně uznáno UK Kennel Clubem.

Původní standard SBT zůstal v platnosti až do roku 1948. Nové zpracování standardu snížilo původní velikost z 39 – 45,7 cm na 35,6 - 40,6 cm. Vzpřímené (stojaté) ucho, které bylo dříve standardem povoleno, již nový standard od roku 1948 neakceptuje.

FCI přijala tzv.moderní standard SBT v červnu 1987. Dnes existuje v Británii 18 klubů specializovaných na chov staffordšírských bullterierů. V České republice je jediný oficiální klub Staffordshire Bull Terrier Club, který sdružuje především chovatele tohoto plemene, kterým poskytuje chovatelský servis a poradenství.

Standard plemene

Datum zveřejnění původního platného standardu: 24.6.1987

Klasifikace FCI:

  • skupina 3, teriéři;
  • sekce 3, teriéři typu bull;
  • bez pracovní zkoušky.

Celkový vzhled: Hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes, svalnatý, aktivní a pohyblivý.

Charakteristické rysy: Je známý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem.

Chování a povaha: Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý pes.

Hlava a lebka: Krátká, celkově hluboká hlava s širokou lebkou. Velmi vyvinuté lícní svaly, stop výrazný, morda krátká, nos černý.

Oči: Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti, oči kulaté a středně velké, posazené tak, aby hleděly přímo vpřed, okraje víček tmavé.

Uši: Růžovité nebo polovztyčené, ani velké, ani těžké, klopené nebo vztyčené ucho je nanejvýš nežádoucí.

Pysky, čelisti a zuby: Pysky přilehlé a čisté, čelisti silné, zuby velké, s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.

Krk: Svalnatý, poměrně krátký, s jasnými obrysy, směrem k ramenům se rozšiřující.

Hrudní končetiny: Nohy rovné, s dobře vyvinutými kostmi, postavené poměrně daleko od sebe; z nadprstí, které není ochablé, vybíhají mírně ven vytočené tlapy, ramena jsou uložená patřičně vzad, lokty nejsou volné.

Tělo: Bedra krátká, hřbetní linie rovná, široká přední fronta, hluboký hrudník, správně klenutá žebra, tělo je svalnaté, s jasnými obrysy.

Pánevní končetiny: Dobře osvalené, hlezna nízko položená, kolenní klouby správně zaúhlené. Nohy jsou při pohledu zezadu souběžné.

Tlapy: Se silnými polštářky, silné a středně velké, drápy jsou u jednobarevných jedinců černé.

Ocas: Středně dlouhý, nízko nasazený, ke špičce zužuje, je nesený poměrně nízko a neměl by být příliš zatočený – lze jej připodobnit k ramenu starých pump.

Chůze a pohyb: Volný, vydatný a čilý pohyb s racionálním využíváním energie, končetiny se při pohledu zepředu i zezadu pohybují souběžně, z pánevních končetin vychází zjevný posun.

Srst: Hladká, krátká a hustá.

Barva: Červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou, žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.

Hmotnost:

  • psi 12,71 – 17,25 kg
  • feny 10,89 – 15,43 kg

Velikost: Požadovaná kohoutková výška činí 35,56 – 40,64 cm.

Vady: Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

Pozn.: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE
SECRÉTARIAT GÉNÉRAL: 13, Place Albert I - B 6530 THUIN (Belg.)
Standard FCI č. 76 / 14.02.1995
Nahoru